How much should you pay for meat? For example, pork shish kebabs

kebabstill

I have always told my kids, “Shopping is the first and most important part of cooking.”

Which is totally true – great shoppers can afford to prepare and serve fantastic, wonderful meals. Shoppers who do not pay attention to items on sale, or are forced to pay top dollar for food basics, cannot possibly serve such amazing meals.

So I am a great promoter of having a chest freezer (mine cost $125; it has paid for itself many times over). Living in the province of Ontario, you can buy AMAZING meat deals, and other deals, all the year around. Who on earth would pay $26 per pound for a T-bone steak, when you could get them for $5 per pound on sale, and freeze them?

Or who would pay $17 per pound for a pre-made shish kebab, when you could pay less than $2 per pound for the same thing? Check here for my video comparison. Save money, and enjoy better food. What’s not to like? 

Here is the link to the Greek Dressing/Marinate

 

Leave a Reply